Archiwum luty 2014


lut 13 2014 ciepło w instalacjach
Komentarze: 0

 Jak zwykle drążę temat do znudzenia bo jestem uparty . 

I tak straciłem resztki złudzeń że znajdę prawdziwe katalogowe dane sprawności sprężarek dc inverter w pełnym zakresie pracy. Tak pamiętam że pisałeś o tym, ale z tego co teraz wszędzie piszą, to montują teraz sprężarki scroll z silnikiem synchronicznym , po prostu taki jest teraz standard reklamy :wink: 
I tak jak kiedyś mówiłeś, teraz tak samo potrafi padać inverter lub inna część elektroniki nawet w Daikinie, zwykle wymienia się całą płytę sterującą która troszkę kosztuje. 
Więc trochę już mi mina zbladła, na razie dam sobie spokój z inverterem. 
Jak pobieżnie liczyłem sprężarka rotacyjna od klimy 2,5Kw powinna dać radę z moim domkiem (dzisiaj postaram się zmierzyć potrzebną  za pomocą ciepłomierza) do 0-5st przy pracy 3/4czasu, spróbuję wolnym czasem zmontować ją ze skraplaczem od klimy ok 8KW i się zobaczy. 
Chyba nie potrzebnie kombinowałem z większą mocą przy pracy jako klima, przecież jak pc da radę ogrzać dom przy 20-25st różnicy temperatur to i schłodzi go przy 15st różnicy temperatur zewnętrznej-wewnętrznej. 
Może kombinował już ktoś na forum z dużym skraplaczem jako parownik i ma jakieś dane co do sprawności, takiego zestawu? 
Najlepiej jest się uczyć na cudzych błędach
Wszędzie tylko nachalna i przeginana reklama o wyższości tej technologii. 
Ale przecież nic nie bierze się z kosmosu, więc na zdrowy rozum wydaje mi się że jest to ta sama sprężarka czyli scrol (mechanizm tłoczący) , jeśli się zastanowić to mniejsze opory tłoczenia gazu pokryją straty większych nieszczelności spirali przy niskich obrotach i wyjdzie 1 do 1. 
Co do silnika to ma on nieco wyższą sprawność ze względu na to że jest to silnik synchroniczny zyskamy na tym 5% które stracimy na falowniku i znów 1 do 1. 
Jedyne co zyskujemy to mniejszą deltę na wymiennikach co na ogół przekłada się na cop, no i podstawowym atutem jest ezr zamiast kapilary. 
Swoją drogą zastanawiam się dlaczego w klimach do 10kw nikt nie montował tzr co by pozwoliło spokojnie oszczędzić 15-25% energii